Każdego roku coraz większa liczba Polaków decyduje się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu lub w domu. Popularność tego typu urządzeń wzrasta wraz z podnoszącą się temperaturą za oknem. Na co jednak należy zwrócić uwagę zanim podejmiemy decyzję o instalacji klimatyzacji?
Obojętnie, czy planujemy klimatyzować cały dom, czy tylko jego część (np. salon z kuchnią), etapy przedsięwzięcia będą takie same.
1. Rzecz fundamentalna to dobry projekt
Znaczne oszczędności w czasie instalacji oraz brak komplikacji w trakcie prac zapewni nam wybór odpowiedniej firmy. Profesjonalny zespół instalatorów zajmie się wszystkim kompleksowo. Dobra firma jest w stanie zapewnić projekt instalacji, dobór i montaż jednostek. Wybierając wykonawcę warto sprawdzić doświadczenie, posiadane certyfikaty oraz zrealizowane inwestycje i referencje. Wybór ekipy odpowiedzialnej za rekomendację rozwiązań wpłynie nie tylko nasz późniejszy komfort i koszty związane z użytkowaniem nowej instalacji. W dłuższej perspektywie przełoży się też na comiesięczne rachunki za energię elektryczną oraz koszty związane z serwisowaniem samych urządzeń. Wystarczy zostawić kontakt za pomocą strony internetowej aby zainicjować analizę potrzeb klienta. Doświadczony konsultant dokona np. oceny niezbędnej mocy chłodniczej urządzeń. Dysponując odpowiednimi informacjami, dział ofertowy jest już w stanie przedstawić kosztorys, projekt i harmonogram prac.
2. Jaki klimatyzator?
Na etapie wyceny przedsięwzięcia należy podjąć decyzje związane z wyborem urządzeń. W zależności od przeznaczenia do wyboru są w zasadzie 3 rodzaje jednostek: split, multisplit oraz rozbudowane systemy VRF.
SPLIT
Urządzenia tego typu będą najlepiej spełniać swój cel gdy chcemy efektywnie schłodzić jedno pomieszczenie. W takim przypadku zadaniem ekipy monterskiej będzie przebicie się przez ścianę i zainstalowaniu w jedną instalację dwóch jednostek: wewnętrznej tzw. parownika, oraz zewnętrznej,montowanej na zewnątrz budynku - bliżej podłoża lub pod dachem. Zadaniem parownika jest wytwarzanie powietrza nie tylko o odpowiedniej temperaturze ale także czystości i wilgotności. Jednostka zewnętrzna oddaje ciepło do otoczenia. Takie urządzenie zużyje nawet 2-3 razy mniej prądu niż miej wydajny klimatyzator przenośny.
MULTISPLIT
Klimatyzatory tego typu przeznaczone są do schładzania wnętrz całych mieszkań lub domów jednorodzinnych. W takim przypadku jeden agregat zewnętrzny obsługuje kilka jednostek wewnętrznych zainstalowanych w zależności od preferencji domowników: pod sufitem, przy podłodze lub na ścianie.
VRF
Nowoczesne instalacje tego typu łączą w sobie kilka funkcji, takich jak chłodzenie, grzanie, nawilżanie i osuszanie. Tego typu rozwiązania przeznaczone są do domów o powierzchni powyżej 100m2 pracując wydajnie i energooszczędnie zarazem.
Każdym z tych urządzeń możemy sterować za pomocą pilota, sterownika umieszczonego na ścianie bądź za pośrednictwem specjalnie dedykowanej aplikacji na telefon z praktycznie każdego miejsca na Ziemi.
3. Jaki jest czas realizacji?
Sprawna ekipa poradzi sobie z zadaniem montażu klimatyzacji w przeciągu dwóch, trzech dni. Na czas pracy fachowców składa się oczywiście wielkość samej inwestycji. W mieszkaniu wykonawca jest w stanie oddać instalację do użytku jeszcze tego samego dnia.
4. Cena montażu klimatyzacji
Głównym wydatkiem inwestycji będzie zakup klimatyzatora wraz z osprzętem. Cena uzależniona jest od wybranych funkcjonalności, mocy urządzeń oraz wielkości inwestycji. Należy podkreślić, że firma zapewniająca sprzedaż urządzeń wraz z ich montażem jest w stanie zapewnić niższą cenę inwestycji niż osobny zakup i montaż w różnych firmach.
Pracownicy Opolklima pomogą Ci w dobraniu konkretnych rozwiązań dla Ciebie.
Podaj nr telefonu a my oddzwonimy do Ciebie.